kunstgalleri

Hvis du har formået at kreere så eftertragtede penselstrøg, at der er bud efter dem, er der en hel del ting, du skal være opmærksomme, når du gerne vil sælge din kunst. Der er både en del praktiske råd at komme efter, ligesom de gældende regler omhandlende moms og SKAT er værd at sætte sig ind i.

Hvordan sælger du din kunst?

Mange kunstnere er heldige nok til at få deres kunst udstillet på eller i samarbejde med et galleri på midlertidig eller permanent basis. Hvor dette naturligvis er det perfekte butiksvindue til den kunst, du gerne vil sælge, kan det være svært at bryde gennem isen og få en god indenfor i denne kreative branche. På gallerierne kommer der folk, der på forhånd har en indgående interesse i det felt, der udstilles i. For dig, som både kunstner og sælger, kan du derfor antage, at de allerede er varme på idéen om et stykke kunst i stuen. Læg visitkort ved din udstilling eller tag direkte kontakt, hvis du har mulighed for selv at være tilstede.

Hvad kan du selv og hvad skal du have hjælp til?

Du behøver ikke tage på udstilling eller oprette et åbent atelier. Du kan også med fordel anvende de digitale kanaler. Det er de færreste mennesker, der både er kreative genier til deres håndværk, og samtidigt kan sælge sand i Sahara og markedsføre det på samme tid. Derfor skal du, når du vil sælge din kunst, gøre op med dig selv, hvad du kan alene og hvad, du skal bruge ekstra hænder til.

Moms og SKAT

Som kunstner har du pligt til at lade dig momsregistrere, når salget af dine egne kunstgenstande i det tidligere eller nu løbende kalenderår overstiger 300.000 kroner. Du er selvfølgelig også velkommen til at lade dig momsregistrere, hvis du ikke har solgt for dette beløb. Dette står nedskrevet i § 49 i Momsloven. Dog fremgår det også, at hvis du har en virksomhed, der ikke er momsfritaget, skal du momsregistreres så snart dine salg overstiger 50.000 kroner. Momsfritagede virksomheder inden for kunst er komponistvirksomhed, forfattervirksomhed eller anden kunstnerisk virksomhed, som er fritaget moms som eksempelvis foredragsvirksomhed.

Momssatsen på kunst er det samme som på andre varer i Danmark, nemlig 25%. Der er dog enkelte undtagelser, hvorpå du kan få en reduceret momssats. Det kan du blandt andet, hvis du er førstegangssælger eller hvis dine eventuelle arvinger for første gang sælger en af dine egne kunstgenstande. Således er momsen kun 20%.

Du kan dog også sælge dine egne kunstner med den såkaldte ”kunstner-moms” til privatpersoner og på udstillinger, så længe du sælger i dit eget navn.

Momslovens § 69 betegner kunst som malerier, kollager, tegninger, pasteller og andre kreative værker, der udelukkende er udført med hånden. Det gælder dog eksempelvis ikke teaterkulisser, bagtæpper eller hånddekorerede industriprodukter. Keramiske unikaer, gobeliner, vægtekstiler, originale stik og litografier, emaljevarer på kobber og signerede fotos i et antal op til 30 eksemplarer er også omfattet de særlige momsregler for kunst.